En pahalı Harry Potter ürünü… Suluboya için 16 milyon lira bekleniyor

J.K. Rowling’in kaleme aldığı ve ardından beyaz perdeye de uyarlanan Harry Potter dünyası tüm dünyada senelerdir bitmeyen bir popülariteye sahip. Serinin ilk kitabının ilk baskısından kopyalar da Rowling’in büyülü dünyasına hayran olanlar için bulunmaz bir parça niteliğinde.

Zaman zaman rekor fiyatlara satılan bu kopyalara şimdi bir de suluboya ekleniyor. Harry Potter’ı Hogwarts Ekspresi’nin önünde gergin bir şekilde dururken tasvir eden suluboya satışa çıkıyor.

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 1997’deki ilk baskısının kapağı haline gelen tablo, Thomas Taylor tarafından yapılmış bir illüstrasyon ve 16 milyon lira gibi rekor bir fiyata satılması bekleniyor.

Müzayede evi Sotheby’s, tahmini perakende satış fiyatının Harry Potter ile ilgili herhangi bir eser için şimdiye kadar yapılan en yüksek satış öncesi tahmin olduğunu söyledi.

BÜYÜ DÜNYANIN İKONİK GÖRSELİ OLDU

Bu illüstrasyon, Taylor’ın dünyada Harry Potter’ı okuyan ilk insanlardan biri olduktan sonra henüz 23 yaşındayken oluşturduğu ilk profesyonel siparişti. Taylor tabloyla ilgili şunları söyledi:

“Kariyerimin başlangıcını gösteren tabloyu onlarca yıl sonra ve her zamanki gibi parlak görmek heyecan verici. Bu beni Harry Potter’ı ilk kez okuma deneyimine ve artık ikonik bir görsel haline gelen şeyi yaratma sürecine geri götürüyor. Bugün kendi hikayelerimi yazarken ve resimlendirirken, geriye dönüp böylesine büyülü başlangıçlara bakmaktan gurur duyuyorum.”

Taylor, ikonik olan bu sanat eserini yaratmak için iki gün harcadığını da belirtti.

16 MİLYON LİRA BEKLENİYOR

Sotheby’s’ten Richard Austin ise şunları söyledi:

“Thomas Taylor’ın 1997’de Harry Potter ve Felsefe Taşı romanı için yarattığı bu illüstrasyonun etkisini anlatmak zor. Bugün anında tanınabilen Taylor’ın çalışması, o zamandan beri dünya çapında milyonlara ilham veren çocuk büyücünün görseli olarak hizmet ediyor.

Taylor’ın büyüleyici çalışması, Harry Potter’ın büyüleyici ve nostaljik evrenini mükemmel bir şekilde yakalayan, şu anda tarihin en sevilen çocuk kitabı serisine hayati bir katkı.”

Tablo ilk defa müzayedede satışa sunulmuyor, ancak enflasyon nedeniyle fiyatı, piyasaya çıktığı 2001 yılından bu yana önemli ölçüde arttı.

Açık artırma haberi, kitabın ilk baskısından bir kopyanın Dallas’taki Heritage Auctions’da 421.000 dolara (13,5 milyon lira) satılmasının ardından geldi. Bugüne kadar bu, şimdiye kadar satılan en pahalı Harry Potter ürünüydü, ancak sulu boya tabloyla bu rakam aşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir