Filistin bankaları ‘olağanüstü hal’ durumuna geçti

AA

İki İsrail bankası Israel Discount Bank ve Bank Hapoalim, bankalarının İsrail’deki ve dünyadaki bankacılık sistemiyle ilişkilerini yürütüyordu.

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin’i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacağını duyurmuştu.

Bu duyurunun ardından İsrail, Filistin’in ekonomine sekte vuracak bir karar açıkladı.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in, İsrail ile Filistin bankaları arasındaki iş birliğini uzatmama kararının ardından Filistin bankacılık sektörü, yeniden “olağan üstü hal” durumuna girdi.

İsrail hükümeti kendi bankalarını açılan davalardan koruyor

Söz konusu iki bankayı “terörist gruplara fon aktarma” suçlamasıyla Filistin yönetimi ve ABD’deki Filistin bankalarına karşı açılan davalardan korumak için İsrail hükümeti, 3 yıl önce bu bankaları her türlü suçlamadan koruyan ve Maliye Bakanı’nın imzasıyla her yıl yenilenen bir karar çıkardı.

İsrail Maliye Bakanı Smotrich’in bu kararı yenilememesi durumunda Filistin yönetiminin dokunulmazlığı kalkacak ve iki İsrail bankası da davalara maruz kalacak.

İsrail bankalarının korumasının süresi uzatıldı

Nisan ayının başlarında İsrail Maliye Bakanlığı, Israel Discount Bank ve Bank Hapoalim’in korunmasını kapsayan kararı 1 yıl yerine 3 ay uzatma kararı aldı.

Filistin bankaları korumayı bozmak istiyor

Filistin bankacılık sektöründeki kaynaklarına göre, Filistin bankaları, Smotrich’in aldığı ve 2024’ün üçüncü çeyreğinde yürürlüğe girecek olan bankalar arası iş birliğini uzatmama kararını bozmanın yollarını arıyor.

Karar, Filistin ekonomisini zedeliyor

Smotrich’in kararı, özellikle ayda yüzlerce milyon dolarlık yurt dışı ile yapılan ticari işlemler ve banka ödemeleri göz önüne alındığında Filistin ekonomisinin felç olması anlamına geliyor.

İsrail-Filistin bankacılık sektörü arasındaki iş birliği Filistin’in çıkarına

İsrail bankalarıyla Filistin bankaları arasındaki iş birliği, taraflar arasındaki ticari amaçla yapılan nakit transferlerini gerçekleştirdiği için Filistin bankacılık sektörünün çıkarına dayanıyor. Söz konusu iş birliği olmadan, taraflar arasındaki ticari nakit transferleri gerçekleşemiyor.

Para transferleri aylık miktarı 1 milyar dolardan fazla

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, taraflar arasındaki aylık ticaret hacmi yaklaşık 500 milyon dolar ve tüm para transferleri aylık miktarı 1 milyar doları aşıyor.

Ayrıca, İsrail bankaları, birçok Filistin bankasının küresel bankacılık sistemine erişmesinin “temel anahtarı” olarak görülüyor ve söz konusu iş birliği olmadan, Filistin bankalarının çoğu temel işlevlerinin çoğunu kaybedecek.

Filistin bankacılık sektörünün toplam varlığı 22 milyar doların üzerind

Filistin bankacılık sektörünün toplam varlığı 22 milyar doların üzerinde, nisan sonu itibarıyla müşteri mevduatları 17,5 milyarı aşarken, borçlanmalar ise yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde.

13 banka faaliyet gösteriyor

Filistin’deki bankacılık sektöründe, 5 Ürdün, 1 Mısır olmak üzere 6’sı yabancı toplamda 13 banka faaliyet gösteriyor.

Filistin Para Otoritesi, sektörde görev yapıyor

Paris Ekonomi Protokolü uyarınca, Filistin Merkez Bankası olarak görev yapan Filistin Para Otoritesi, bankacılık sektörünü ve tüm bankacılık faaliyetlerini denetliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

denemeruf3 deneme kod son test