Tüketici Federasyonu uyardı: Sakın ödemeyin

Kafe ve restoranlarda ‘servis ücreti’ faaliyetleri yaygınlaşmaya başladı. Çok sayıda işyeri adisyona katılım servis ücreti ekliyor. Vatandaşlar ise tepkili… Tüketici Federasyonu Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Mücahit Saraçlı konu hakkında uyarıda bulunarak bu ücretin yasal olmadığını belirtti ve zorla ödemeleri halinde şikayet haklarını kullanmalarını söyledi.

“BÖYLE BİR HAKLARI YOK”

Saraçlı kafe ve restoran sahiplerinin servis ücreti diye ilave bir ücret isteme haklarının olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu tamamen yasaya aykırı bir taleptir. Bir de bilsinler ki bu tür uygulamalar yapan işletmeler Maliye Bakanlığı tarafından da geriye dönük denetlenmekte. Bu servis ücreti gibi bir isimden adlandırılmış olan ekstradan bir taleptir. Böyle bir talebi istemeye kesinlikle hakları yok. Tüketiciler de böyle bir talep karşısında ödeme yapmasınlar. Çünkü bu talepleri yasaya aykırıdır”

FİRMALARA İNCELEME YAPILACAK

Saraçlı böyle durumlar tüketicilerin şikayet etme hakların olduğunu söyleyerek “Alo 175 tüketici hattına da bildirdiğinizde veya Ticaret Bakanlığı’nın kendi portalı üzerinden haksız rekabet kurulunun portalına girildiğinde bu işletmenin adını verdiklerinde ve ödedikleri fişi buraya fotoğrafını gönderdiklerinde işletmeler hakkında geriye dönük incelemesi yapılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

denemeruf3 deneme kod son test